Carrier HN52KD024 2-Pole Contactor 32 Amp Coil 24V
In stock
SKU
HN52KD024
The Carrier HN52KD024 is a Contactor 2-pole, 40-amp, electromechanical switch for HVAC equipment such as the air conditioner, heat pump, and furnace. Its current is 40A, the voltage of the coil is 24V AC, the frequency is 50/60 Hz, and the switching voltage is 600V AC. It works by making or breaking electronic circuits depending on the signals from a low-voltage control circuit. When energized, the coil of the contactor produces a magnetic field that operates the high-current contacts in making or breaking the circuit. It comprises the control and protection of high-power HVAC loads through the decoupling of control circuits from power circuits.
Manufacturer:
https://www.partshnc.com/media/catalog/product/h/n/hn52kd024_carrier_partshnc.jpg
Specifications
  • Size: 2.4 x 3.4 x 2.9 "
  • Current: 40A
  • Coil Voltage: 24 VAC
  • Frequency: 50/60 Hz
  • Phase: Single
  • Poles: Double
  • Prop 65: No
  • Switching Voltage: 600 VAC
  • Weight: 1lb
Manufacturer Name: Carrier
Product Number: HN52KD024
OEM Part Number: HN52KD024
Product Description: 24V Coil 2P 32Amp Cont
Weight:1lbs/453.59g
Choose the best HVAC equipment parts and supplies from PartsHnC!
  • Same Day Shipping
  • Best Quality And Best Price
  • Wide Range of Inventory
  • Best Customer Service
Have More Questions or Need Help to Place The Order?
Reach us at (866)773-0907 or [email protected]
Write Your Own Review
You're reviewing:Carrier HN52KD024 2-Pole Contactor 32 Amp Coil 24V